Finss.az - Yaponiya iqtisadiyyat, ticarət və sənaye nazirliyinin məlumatlarına görə, fevral ayında pərakəndə satışlar ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,4% artıb.
Analitiklər orta hesabla 2%-lik artım gözləyirdilər, lakin satışların artımı hələ də davam edir.
Fevral ayı satışların artımı Yaponiyada 35-ci ardıcıl ay olaraq qeydə alınıb. Bu artımın əsas səbəbləri arasında geyim və aksesuar satışlarındakı 4,5% artım, yanacaq satışlarındakı 7,2% yüksəliş və avtomobil satışlarındakı 6,2% artım göstərilir. Lakin, qida və içki satışları 0,8%, dərman və kosmetika məhsullarının satışı isə 0,9% azalıb.
Həmçinin, pərakəndə satışların həcmi əvvəlki ayla müqayisədə 0,5% artıb. Yanvar ayında isə bu göstərici 4,4% təşkil edib.
Yaponiya torpaq, infrastruktur, nəqliyyat və turizm nazirliyinin məlumatlarına görə, fevral ayında tikintisinə başlanmış evlərin sayı illik müqayisədə 2,4% artıb. Ekspertlər isə bu sahədə 1,4%-lik azalma gözləyirdilər.
Bundan əlavə, fevral ayında Yaponiyanın sənaye istehsalı aylıq 2,5% artıb. Bu göstərici dörd ay sonra ilk dəfə yüksəlib və artım tempi bir il ərzində ən yüksək səviyyəyə çatıb. İllik müqayisədə isə sənaye istehsalı 0,3% artıb.