Avropa Komissiyasının sədri Ursula fon der Leyen Avropa İttifaqından geniş çeşiddə mallar üçün gömrük rüsumlarının artırılmasını elan edən ABŞ administrasiyasının ticarət siyasətini düzgün hesab etmir; o, Aİ-nin bu tədbirlərə adekvat cavab verməyə hazır olduğuna inandırıb.
Finss.az xəbər verir ki, "Açıq deyim: Avropa bu qarşıdurmaya başlamadı. Biz bunun səhv olduğuna inanırıq. Amma mənim bu gün sizə mesajım odur ki, xalqımızı və rifahımızı qorumaq üçün lazım olan hər şeyə sahibik", - o, Avropa Parlamentində 20 mart 2025-ci il tarixli Avropa Şurasının yekunlarına dair debatda deyib.
"Bizim dünyada ən böyük vahid bazarımız var. Danışıqlar aparmaq gücümüz var. Müqavimət göstərmək gücümüz var. Avropa xalqı da bilməlidir: birlikdə biz həmişə öz maraqlarımızı və dəyərlərimizi təbliğ edəcək və müdafiə edəcəyik. Və biz həmişə Avropanın müdafiəsinə qalxacağıq", - deyə fon der Leyen əlavə edib.
Onun sözlərinə görə, Avropa İttifaqı toxunulmaz hesab etdiyi Birləşmiş Ştatlarla tərəfdaşlıq qurduqdan sonra “bir çox avropalılar ABŞ-ın bəyanatlarından tamamilə ruhdan düşüblər”. Ticarət, fon der Leyen qeyd etdi, "rifahdan daha çox şey gətirdi, ümumi həyat tərzi ideyasını gətirdi."