Azərbaycanda su və istilik elektrik enerjisi istehsalı artıb
Bu ilin yanvar-fevral aylarında Azərbaycanda su ilə işləyən stansiyalar 407,9 milyon kVt-saat elektrik enerjisi istehsal edib.
Bu barədə Finss.az Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, bu, 2024-cü ilin eyni aylarındakı göstərici ilə müqayisədə 145,2 407,9 milyon kVt-saat və ya 55,3% çoxdur.
Hesabat dövründə istilik elektrik stansiyalarında isə 4 milyard kVt-saat elektrik enerjisi istehsal olunub ki, bu da 2024-cü ilin eyni dövrünə nisbətən 45,2 milyon kVt-saat və ya 1,2% çoxdur.
Eyni zamanda, 2025-ci ilin yanvar-fevral ayları ərzində ölkədə tulantıların yandırılmasından 33,2 milyon kVt-saat elektrik enerjisi istehsal olunub.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda 2025-ci ilin ilk iki ayında 4,6 milyard kVt-saata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilib ki, bu da bir il əvvələ nisbətən 205,2 milyon kVt-saat və ya 4,7% çoxdur. Ümumilikdə isə ölkədə elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı sektorunda 2025-сi ilin yanvar-fevral aylarında 684,2 milyon manat dəyərində məhsul istehsal olunub və xidmətlər göstərilib. Su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sektorunda istehsal edilmiş məhsulların həcmi 94,4 milyon manat təşkil edib.