Finss.az - 25 mart 2025-ci il tarixində dünya valyuta bazarlarında əhəmiyyətli bir volatillik müşahidə olundu.
Fərqli iqtisadi hadisələr və dünya liderlərinin bəyanatları bazarda dalğalanmalara səbəb oldu.
- ABŞ dolları, xidmət sektorunda açıqlanan güclü göstəricilər və prezident Donald Trampın tariflərə dair mümkün istisnalarla bağlı açıqlamaları fonunda, yapon yeninə qarşı üç həftənin maksimumuna çatıb. Bu açıqlamalar ABŞ iqtisadiyyatının yavaşlaması ilə bağlı narahatlıqları azaltmağa kömək etdi.
- Hindistan rupisi, investisiya axını və maliyyə ilinin sonundakı mənfəət repatriasiyasının təsiri ilə ilin ən yüksək səviyyəsinə yüksəlib. Lakin treyderlər mövsümi amillər nəzərə alınaraq bu artımın davamlı olub-olmayacağı ilə bağlı ehtiyatlıdırlar.
- Funt sterlinq, İngiltərənin maliyyə kansleri Reyçel Rivzin büdcə ilə bağlı açıqlamalarından əvvəl aktiv şəkildə satılıb. Açıqlamalar gözlənildiyi kimi £15 milyardlıq xərclərin azaldılacağı barədə oldu və nəticədə funtun məzənnəsi 1.29 dollar səviyyəsinə düşüb.
- Kanada dolları ABŞ dollarına qarşı bir qədər möhkəmlənsə də, yaxınlaşan seçkilər və ABŞ-ın tətbiq edəcəyi yeni ticarət tarifləri ilə bağlı qeyri-müəyyənlik səbəbindən bu artım məhdud qalıb.
ABŞ-ın tarif siyasətində yumşalma gözləntiləri əvvəlcə bazarlarda optimizm yaratsa da, davam edən qeyri-müəyyənlik və Asiya birjalarının dalğalanması investorları ehtiyatlı olmağa vadar edib.
Ümumilikdə, 25 mart 2025-ci il tarixində valyuta bazarlarında iqtisadi göstəricilər, siyasi bəyanatlar və investor gözləntilərinin qarşılıqlı təsiri nəticəsində əsas dünya valyutaları arasında müxtəlif istiqamətlərdə dəyişikliklər müşahidə olunub.